Muzyka na YouTube, a prawa autorskie!
Weźmy na warsztat jedno z najczęściej zadawanych pytań od naszych klientów! Pytanie tak stare jak najstarsi górale! Czy mogę użyć muzyki jakiej chcę na YouTube?
To jak to jest z tą muzyką i jej prawami?
Do rzeczy! Nie można używać dowolnego utworu muzycznego podczas montażu vlogów. Wszystkie utworu podlegają prawą autorskim. Nawet kilka sekund to już jest złamanie prawa i użycie takiego utworu w filmie jest zabronione. Jednak ta odpowiedź jest stanowczo za ogólna, bo przecież jest cała masa filmów, która jest zaprzeczeniem tego, co napisałem.
Spróbuję to opisać jak najlepiej i przełożyć to na doświadczenie montażowe w FILM SENS STUDIO, czyli głównego oddziału, któremu podlega Vlogoventura. Skupiamy się tylko i wyłącznie na platformie YouTube, gdyż na temat praw autorskich spokojnie można napisać kilka książek.
Jaką muzykę możemy używać na YouTube?
Montaż filmów przez Vlogoventura zawsze jest przeprowadzany na najlepszych i płatnych programach. Nie ma drogi na skróty, jeśli chodzi o jakość. To samo dotyczy muzyki. My korzystamy z największej bazy muzyki na rynku – EpidemicSound oraz Envanto Elements. Takich stron jest naprawdę kilkanaście i wybór jest bardzo szeroki. Jednak zdecydowanie nie warto inwestować funduszy, jeśli nie chcemy regularnie prowadzić kanału YouTube, a w sumie i do samej regularności nie potrzebujemy inwestować. Więc jakie mamy możliwości?
YouTube Studio – najpopularniejsze darmowe źródło muzyki jakie jest dostępne absolutnie dla każdego twórcy, który ma swój kanał lub po prostu skrzynkę gmail. Wystarczy zajrzeć do panelu sterowania kanału, który zakłada się w minutę (nie trzeba go prowadzić) i tam jest odpowiednia zakładka gdzie znajdziecie setki utworów oraz efekty dźwiękowe. Nie ma tu za bardzo utworów z wokalem, ale ten dział platforma prężnie rozwija i warto ją dobrze przejrzeć. Zwłaszcza jeśli muzyka nie odgrywa głównej roli w naszych projektach.
No Copy Rights – czyli bez praw autorskich. Ale jak to? Przecież pisałeś, że wszystkie utwory są objęte prawami autorskimi?! Ten rodzaj muzyki występuję na kanale YouTube i jest to bardzo często darmowa i bardzo dobra muzyka. Znajdziecie ją wpisując w wyszukiwarkę No Copy Rights Music. Utwory te możecie pobrać bardzo często przechodząc na platformy twórców. Zawsze wymagają, aby po filmem, w jakim zostały użyte kawałki znajdowały się informacje o twórcy wraz z linkiem do jego strony. Nie musimy pytać autora o zgodę o ile damy mu „darmową reklamę” pod swoim filmem (czyli zgoda na użyczenie praw autorskich do utworu to po prostu link do twórcy). Jednak jeśli użyjemy tych utworów po czasie ta zgoda może przestać być ważna, a twórca zacznie rościć prawa do zarobku jaki macie z tego filmu. Jeśli nie dążycie do monetaryzacji (zarabianiu na YouTube) to nie ma co się przejmować tym. Muzycy, którzy się wybili, po prostu decydują, że chcą kasę z każdego możliwego źródła i to może się przydarzyć Wam. Czy to problem? Szczerze to nie. My posiadamy dwa lub trzy takie filmy w naszych vlogach i nie przejmujemy się tym. Nawet przy kanałach, które mają kilka lub kilkanaście tysięcy widzów to i tak są wciąż groszowe sprawy w skali roku. Duże kanały i tak po pewnym czasie stać na to by płacić za muzykę.
Sound Cloud – strona Sound Cloud jest stroną, z której korzystaliśmy podczas składania filmów na YouTube zanim zdecydowaliśmy się na inwestycje. Tam znajdziecie mnóstwo darmowej muzyki. Trzeba jednak poszukać twórcy, który zgadza się na udostępnienie je za darmo (czyli też podpis w opisie filmiku na Waszym kanale+ ma samej stronie musi być wyraźnie zaznaczone: FREE DOWNLOAD).
No i oczywiście, jeśli tworzycie sami muzykę to nie ma absolutnie żadnego problemu w kwestii praw autorskich (niestety nie wiem jak to jest z coverami, ale przypuszczam, że będzie z tym problem). Jednak jeśli nawet robi to Wasz znajomy to i tak dajcie go w podpisie filmu chociaż by pomóc mu w promocji bo przecież to jest ciężka praca jaką wykonują artyści aby wzbogacić Waszą produkcję.
O czym musicie pamiętać!
1. Prawa autorskie do utworów obejmują nie tylko same piosenki, ale także efekty dźwiękowe. Te jednak zdecydowanie trudniej zweryfikować i swobodniej można je używać.
2. Odradzamy używania popularnych piosenek znanych kapel. Tutaj numer z utratą zarobków może nie przejść i film może zostać usunięty z Waszego kanału. W skrajnych przypadkach możecie dostać ostrzeżenie, a nawet blokadę na konto.
3. Otrzymanie zgody autora nie pozwala Wam sprzedać filmu, który zawiera dany utwór, ani samego utworu. Muzyk na pewno nie przepuści okazji do zarobku, a za sprzedawanie jego twórczości może Was zaprosić do sądu.
4. Tyczy się to także reklam produktów z podkładem muzycznym publikowanych w telewizji – tu trzeba mieć wyraźną pisemną zgodę twórcy. Reklamy na social media mogą mieć muzykę NO COPY RIGHTS.
5. Muzyka, która jest w tle Waszego filmu w wyniku tego, że przechodzicie obok jakiegoś ulicznego grajka, lub leci z głośników sklepowych, a nagrywacie w mieście podlega takim samym zasadą jak podałem wyżej. Serio!
No i to było by bardzo ogólnie wszystko! Ekipa Vlogoventura czuwa nad muzycznym montażem filmów z wakacji dla Was i na pewno zrobimy tak, by wszystko było zgodnie z literą prawa.