Przewagi kamerki sportowej nad aparatem!
Coraz chętniej chwytamy za kamerki sportowe przed naszymi podróżami. Gdy o nich myślimy to od razu nasuwa się nam na myśl, że są wytrzymałe, że będą gorsze od aparatu i pewnie sięgniemy po GoPro. Ekipa VlogoVentura przetestowała tego typu sprzęt i obali trochę mitów! Kamera sportowa towarzyszyła nam nie tylko pod wodą, ale i w kopalniach, wspinaczkach oraz naprawdę bardzo wielu trudnych warunkach, gdzie „zwykły” aparat za milion monet uległby zniszczeniu! FILM SENS STUDIO, nasz główny oddział, wciąż korzysta z takiego sprzętu do nagrywania!
SAME PLUSY KAMEREK SPORTOWYCH:
- Wytrzymałość – to najważniejsza sprawa! Świadomość, że możemy sobie „rzucić” sprzętem i nie przejmować się, że coś mu się stanie! Setki razy drżeliśmy o z naszą kamerą Olympusa, kiedy z drugiej strony GoPro uderzało o beton, a my to kwitowaliśmy, że śmiesznie się turla. Oczywiście są granice i nie polecam w przypływie złości przebić nią ściany. Zwłaszcza kiedy nie znajduje się w dodatkowym opakowaniu ochronnym. Jednak dla osób, które po prostu nie chcą się przejmować to wybór idealny.
- Szczelność – wszelaka, czyli wodo, kurzo i wszystko co może się dostać do środka szczelność. Możemy swobodnie z nią nurkować (do 10m. bez dodatkowej ochrony, do 60m w pokrowcu), czy tak jak my zapuszczać się do zakurzonych miejsc jak na przykład kopalnie. Trzeba zawsze być pewnym, że wszystkie pokrywy zostały zamknięte! Nam zdarzyło się raz, że nie dopilnowaliśmy tego i słona woda momentalnie zniszczyła kamerę.
- Stabilizacja obrazu – jest naprawdę istotnym elementem, o którym zdecydowanie zapominamy. To parametr, który decyduje jak dużo zbędnego ruchu podczas nagrywania zostanie usunięte, aby jakość obrazu była lepsza. Nikt nie lubi gdy obraz się trzęsie. Oczywiście montaż filmów z wakacji VlogoVentura przewiduje poprawę nagranych materiałów jednak nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza gdy biegniemy bardzo szybko lub jedziemy motorem po wybojach. Stabilizację zdecydowanie możemy poprawić przy pomocy gimbala. Aparaty mają ją jak najbardziej, ale kamerki w bardzo dużym ruchu wygrywają na tym polu bo po prostu nie boimy się, że uderzenie i wstrząs uszkodzi obiektyw.
4. Jakość – najbardziej stereotypowe przekonanie, że kamerki są po prostu gorsze od aparatów! Jakość 2.7k i 4k to absolutny standard nagrywania dla tego typu sprzętu! Jednak najlepiej spisują się one w jakość FullHd 1920×1080 przy wysokiej ilości klatek na sekundę (50 i więcej). W nagrywaniu niczemu nie ustępują super kamerą z wysokiej półki, a wręcz mają nad nimi przewagę bo będą nagrywać w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach! A zwłaszcza w warunkach, w których chcemy zachować dyskrecję i zrobić coś po kryjomu nie przykuwając uwagi innych.
5. Cena – to jest to co przekona wielu z Was do zakupu kamerki sportowej. Często cena około 2000zł za najnowszy sprzęt na rynku okaże się kluczowa w podjęciu decyzji. Zdecydowanie ekipa VlogoVentura popiera mądry wydatek na sprzęt bo jak to mówią więcej sprzętu niż talentu często się sprawdza, gdy ktoś na siłę chce kupić coś czego potencjału nie wykorzysta.
6. Akcesoria – tutaj również ogromnym atutem są ceny wszystkich dodatków (oprócz dodatku do mikrofonu) do sprzętu. Praktycznie nie ważne jest z jakiego źródła kupimy. Akcesoria są proste w budowie i tanie na tyle, że można mieć ich kilka. Są też często małe i lekkie.
Gdzie kamerka musi rywalizować z aparatem?
- Bateria – niestety kamerki sportowe mają stanowczo słabsze baterie. Nagrywając ponad 50 vlogów Bo Chcieć To móc korzystaliśmy z baterii z różnych źródeł. I oryginalnych i od dystrybutorów „podróbek”. Choć różnica cenowo była między nimi ogromna to nie zauważyliśmy większej różnicy. Oba rodzaje baterii poddały się po około 1.5 godz. nagrywania. Czas spadał wraz z tym jak często włączaliśmy i wyłączaliśmy kamerę oraz z tym jak często ją używaliśmy. Aparaty zdecydowanie mają lepsze baterie.
- Dźwięk – tutaj kamerki zdecydowanie przegrywają z aparatami. W warunkach spokojnych, wręcz pokojowych dźwięk nagrania jest ok jednak już na lekkim wietrze lub w mieście jakość spada drastycznie. Rozwiązaniem jest zakupienie adapteru za sumę, aż 300zł! Adapter nie tylko jest drogi, ale jest wielkości 3/4 kamery. Co za tym idzie trzeba dokupić do niego obudowę, aby nie zwisał. Dopiero wtedy można podłączyć mikrofon kierunkowy. Zlecenia na montaż filmów z podróży dla VlogoVentura mogą obejmować dodatkowe efekty dźwiękowe, które poprawią braki przy nagraniu.
Powiem Wam też jaką muzykę można wybrać na YouTube, ale też możecie o tym przeczytać u nas – MUZYKA NA YOUTUBE, A PRAWA AUTORSKIE! - Zdjęcia – fotografia zdecydowanie jakościowo nie jest dużo gorsza od aparatowej, ale podgląd podczas wykonywania jest marny. To jest zdecydowanie najsłabsza strona kamerki, ale jak sama nazwa mówi służy ona do kamerowania, a nie do cykania fotek. Choć montaż filmów z wakacji VlogoVentura może wzbogacić o zdjęcia także z kamerki, a wtedy możemy popracować nad ich jakością i formą więc to, że jest zdjęcie zrobić trudniej nie znaczy, żeby nie robić ich w ogóle bo jakość na laptopie będzie taka sama jak z aparatu. Po prostu czasem strzelamy na czuja.
Co innego niż GoPro?
Przyjęło się, że firma GoPro była takim prekursorem produkcji kamerek sportowych jednak rynek teraz jest bardzo zrównoważony i warto zainteresować się także konkurencją. Podrzucam Wam listę innych firm i modeli na rok 2020 oraz film, który jest świetną recenzją do nowego GoPro 8 jeśli interesuje Cię vlogowanie na YouTube.
1. SJCAM SJ5000 (SJ5000ELITESILV)
2. Lamax X3.1 Atlas
3. Garmin Virb
4. Olympus OUGH TG-Tracker Czarny
5. DJI Osmo Action